Rozwój mowy

Rozwój mowy

Dla Rodzica……

Pamiętajmy, że rozwój mowy dziecka sprzężony jest z prawidłowym rozwojem wszystkich sfer poznawczych, a także z ogólną sprawnością ruchową.
 
Dlatego  ćwiczenia ogólnorozwojowe do których należą m. in. stymulacje wzrokowe, słuchowe i manualne to stały elementem terapii  wspomagający nabywanie mowy u dzieci.

W trosce  o prawidłowy przebieg rozwoju mowy, zaproponujmy dziecku zabawy z piłką, połączone z wypowiadaniem słów , na przykład nazw owoców, warzyw lub zwierząt.
Grę w klasy połączmy z wyliczanką, nawet samodzielnie wymyśloną.
 Poćwiczmy  sprawność ręki , rysując razem z dzieckiem, kredkami , pisakami czy palcami zanurzonymi w farbie.
Nie zważajmy na poklejony dywan, pozwólmy na zabawę plasteliną czy ciastoliną,  to przecież doskonała okazja do nauki kolorów i segregowania kolorowych przedmiotów własnoręcznie  zrobionych.

Motywujmy dziecko, aby samodzielnie wykonywało proste czynności, takie jak: mycie zębów , ubieranie, zapinanie guzików czy posługiwanie się sztućcami , bo to trening wszystkich modalności, a dla nas – Rodziców powód do dumy
i werbalizowania emocji.
 

Usprawniając pamięć słuchową dziecka, naśladujmy odgłosy zwierząt, twórzmy sekwencje dźwięków, łącząc je z odpowiednimi obrazkami.

Wiele radości  dzieciom i nam dorosłym sprawi zabawa –Zgadnij, co robię ?
 Te krótkie pantomimiczne ćwiczenia wspomogą rozwój  tak ważnych dla mowy umiejętności spostrzegania i zapamiętywania.

Poświęcony dziecku czas  na pewno nie będzie czasem straconym!